obraz18.gif
Słownik staropolskiHistoriaMusztraCiekawostkiKulinariaPieśniInformacje rekrutacyjne
Biblioteka
Karnawał, ostatki, zapusty, mięsopust. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Dawidowicz   
piątek, 25 lutego 2011 12:35
Karnawał w staropolskim zwyczaju zaczynał się od Święta Trzech Króli i trwał do Wielkiego Postu.Bawiono się wówczas bardzo hucznie.Oczywiście nie tylko w samym karnawale.Oprócz wielu bali, maskarad bardzo popularny był kulig.Zimy były srogie i śnieżne zatem śniegu nie brakowało.Kulig jednak był zabawą wyłącznie dla osób wywodzących się z klas wyższych a więc szlachty, magnaterii, arystokracji.Polegał on głownie na odwiedzaniu się wzajemnym sąsiadów z okolicznych dworów i pałaców.
 
Komendy dla PUSZKARZY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Alfred Pyko   
piątek, 28 stycznia 2011 11:34

Komendy dla ARMAT /PUSZKARZY/

Czynności przygotowawcze:

a/ przygotować wcześniej ładunki papierowe z prochem , przed pokazem zgłosić Starszemu nad Armatą  ilość posiadanych ładunków / ilu gramowe/, zgłosić czy odpalanie będzie na lont czy podsypkę,

b/ ustawić armaty  naprzeciw „wroga” z dala od publiczności,

c/ przeczyścić lufę wyciorem i sprawdzić kanał zapałowy wprowadzając „igłę”

 
SZKOCI W WOJSKU POLSKIM PDF Drukuj Email
Wpisany przez Piotr Sobstel   
piątek, 28 stycznia 2011 08:23

Począwszy od XVI w. imigranci ze Szkocji zaczęli licznie pojawiać się na terenie Rzeczypospolitej. Ich ilość znacznie wzrosła w wieku następnym, i to do tego stopnia, że polscy królowie zezwolili na powstanie szkockiego samorządu. Początkowo przybywali oni nad Wisłę z przyczyn ekonomicznych, później chroniąc się przed prześladowaniami religijnymi i politycznymi (XVII w. to w Szkocji okres nieustannych wojen domowych, zaś Polska oferowała sporą, jak na tamte czasy, tolerancję). Większość parała się w nowej ojczyźnie drobnym handlem (np. sprzedając jako domokrążcy tzw. towar szkocki, tj. art. żelazne). Pewna liczba przybyła jednak do Polski w wyniku zaciągu przeprowadzonego na Wyspach (przy czym pamiętać należy, że część Szkotów wstępujących do polskiego wojska rekrutowała się spośród już osiadłych w Polsce).

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 5
Nasi dobroczyńcy:


  


 

Nasi dobroczyńcy: