obraz18.gif
Słownik staropolskiHistoriaMusztraCiekawostkiKulinariaPieśniInformacje rekrutacyjne
Biblioteka
Regiment PDF Drukuj Email
Wpisany przez Alfred Pyko   
wtorek, 16 października 2012 07:27

Etymologia:

łac. regimentum 'rząd, rządzenie'

jednostka organizacyjna w wojsku, odział wojska, pułk

hist. Regiment ognisty: » odział wojska uzbrojony w broń palną, pójść pod czyjś regiment: » poddać się pod czyjeś dowództwo «

– Woiewoda Sąm Stanął z Samym tylko pułkiem naszym krolewskim y Regiment iego Dragoniiey.

– Lekce bo nas wazyli, widząc ze działka y iednego niemamy. Piechoty tylko ieden Regiment a Piasoczynskiego cztery Szwadrony y Semenow trzysta ale badzo dobrych.

– Oddano mi Przy tym Dragoniiey z Reimentu Pana Woiewody.  – Officerow naginęło z nacznych. A nadewszystko owi Ludzie zacni Regiment Czarnieckiego.

– Sami [Tatarzy] bez turkow przypadszy na Woysko Niemieckie tak na nich wzięli rezolutnie że kilka Regimentow Ognistych ledwie nie w poł wycięli. .

– Stały Dragonie y kozacy Pod Regimentem Pułkownika Czopa.

– Iest wiele Chorągwi takich ktore za Ordynansem IoMSCi Pana Woiewody krakowskiego nieposzły pod P. Małachowskiego Regiment. PasPam 217.

 
Krupnik PDF Drukuj Email
Wpisany przez Tomisław Szeliga   
poniedziałek, 08 października 2012 09:19

Krupnik ma złocistobrunatną barwę oraz miodowo-korzenny aromat i smak. Pije się go w temp. 14-16o C  albo na gorąco - w czystej postaci lub z dodatkiem rozpuszczonego masła.

 
Przybornik arkebuzera PDF Drukuj Email
Wpisany przez Procus - Gazeta Antykwaryczna, czerwiec 2008, nr 6 (147)   
poniedziałek, 01 października 2012 09:25

Broń palna to rodzaj broni miotającej, w której do napędu pocisków wykorzystywane są gazy powstające podczas spalania ładunku miotającego. W Europie zaczęła pojawiać się na początku XIV w., a już w końcu XV zaczęto ją dzielić na ciężką, czyli artylerię oraz ręczną czyli rusznice, hakownice, muszkiety, arkebuzy. Te ostatnie wyróżniały się charakterystyczną kanciastą kolbą i były znacznie precyzyjniej wykonywane. Nazwa ich pochodzi od francuskiego słowa arquebuse. Polski XIX-wieczny wybitny znawca wojskowości Konstanty Górski (1826-1898) wywodził nazwę z języka włoskiego od słów arco - łuk i buse - lufa.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 5
Nasi dobroczyńcy:


  


 

Nasi dobroczyńcy: