obraz25.gif
Słownik staropolskiHistoriaMusztraCiekawostkiKulinariaPieśniInformacje rekrutacyjne
Biblioteka
Pospolite ruszenie idzie na Chocim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciej Waligóra   
wtorek, 03 stycznia 2017 07:37

Hanna Malewska przytoczyła w swoich Listy staropolskie z okresu Wazów diariusz anonimowego szlachcica z Czchowa w Małopolsce, który z pospolitym ruszeniem pospieszył na odsiecz oblężonym pod Chocimiem. W Wojniczu, dokąd z towarzyszami ze swego powiatu dotarł 27 września 1621 roku, spotkał Żyda Lewka Lewkowicza, arendarza z Lipnicy, który przewoził listy do Lubomirskich w Wiśniczu. Zdaniem tego przypadkowego kuriera w pismach przekazywano informację, że Polacy walczą dzielnie pod Chocimiem i że o pokój „traktują”.

 
Pompa funebris PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciej Waligóra   
poniedziałek, 21 listopada 2016 07:49

Przypominający teatralne widowisko szlachecki ceremoniał funeralny, nazywany pompa funebris (łac. uroczysty ceremoniał pogrzebowy), budził zdumienie podróżujących po Polsce cudzoziemców. Przygotowanie do pogrzebu, wraz z wysłaniem wieści o zgonie, przyjmowanie zjeżdżających na uroczystość gości, trwało kilka miesięcy (niekiedy rok !).

 
Jak ubierały się kobiety w Lublinie w XVI i XVII wieku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Kozień   
poniedziałek, 10 października 2016 09:56

Ubiór przez wieki spełniał wiele funkcji, w tym tę podstawową – chronił ciało przed chłodem. Była to głównie funkcja użytkowa. Ale indywidualizm człowieka doprowadzał do różnicowania przyodziewku, m. in. przez dopasowywanie do kształtów ciała, ozdabianie, używanie szpilek, agraf /zamiast guzików/, pasów, paciorków.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5
Nasi dobroczyńcy:


  


 

Nasi dobroczyńcy: