obraz21.gif
Kronika
Narodowa Pielgrzymka Husarii na Jasną Górę PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciej Waligóra   
poniedziałek, 17 marca 2014 19:11

W sobotę 15 marca A.D. 2014 mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w pierwszej Narodowej Pielgrzymce Husarii na Jasną Górę. "(...) Husaria Rzeczypospolitej żyje, dumnie dzisiaj razem z Pancernymi stanęła na Jasnej Górze zwycięstwa, by tutaj pokłonić się Hetmance Oręża Polskiego" - powiedział o. Eustachy Rakoczy rozpoczynającmszę św.

 
Zjednoczenie sił PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciej Waligóra   
środa, 25 grudnia 2013 22:53

Z radością pragniemy poinformować, że Podolski Regiment Odprzodowy wraz Małopolską Chorągwią Husarską ku większej chwale Rzeczypospolitej połączyli swe siły w jednym Stowarzyszeniu o nazwie "Podolski Regiment Odprzodowy Kraków". W skład Stowarzyszenia wchodzi:

Chorągiew Piesza i Artyleria: "Podolski Regiment Odprzodowy Cracovia"

Chorągiew Jazdy Dawnej: "Małopolska Chorągiew Husarska"

Dzięki temu zjednoczeniu sił Husaria zyskuje wsparcie piechoty dzięki potężnej sile ognia broni czarno prochowej i artylerii, a Piechota i Artyleria zyskuje cenną osłonę jazdy, a także wzmocnienie spieszoną Husarią szeregów Regimentu w szturmach na zamki nieprzyjacielskie jak miało to miejsce w historii podczas wojny w Inflantach w latach 1600-1602. Wyjątkowo podczas tej kampanii husarze i kozacy zeszli z koni aby zdobywać, a potem bronić inflanckie twierdze.

 

 
II Urodziny Rzeczpospolitej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciej Waligóra   
sobota, 30 listopada 2013 22:41

9 listopada AD 2013 Podolski Regiment Odprzodowy po raz drugi wystąpił na imprezie Urodziny Rzeczpospolitej w Centrum Kultury Ruczaj w Krakowie. Można było zobaczyć w naszym wykonaniu salwy vivatowe z broni czarnoprochowej, pokaz szermierki oraz prelekcje nt. broni i strojów w XVII w.

 

 
Eksperyment Magdeburski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Tomisław Szeliga   
sobota, 18 maja 2013 00:00

W sobotę 18 maja Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie wraz ze swoim oddziałem Ogród Doświadczeń im. S. Lema zorganizowało rekonstrukcję Wielkiego Eksperymentu Magdeburskiego, który odbył się w maju 1657 r. Tym eksperymentem wynalazca Otto von Guericke udowodnił istnienie ciśnienia atmosferycznego i próżni.
Z tej okazji przygotowano duże wydarzenie z udziałem mieszkańców Krakowa.

 
Witaj maj, 3. maj! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciej Waligóra   
piątek, 03 maja 2013 13:00

Przemarsz 3. maja organizowany przez nasze stowarzyszenie wypadł dobrze, zwłaszcza że było duże "ciśnienie" przed i w trakcie. Na pl. Matejki zdążyliśmy idealnie, udało się złożyć hołd a następnie ulewa spłukała doszczętnie całą tą rozpolitykowaną tłuszczę. Pokazaliśmy że naszą wolą jest aby rekonstrukcja pozostała apolityczna, przynajmniej w Krakowie.
Nie pozwoliliśmy zawłaszczyć rocznicy 3 maja tylko przez jedną opcję sporu jaki dzieli Polskę, choć zdaję sobie sprawę że w mediach zostaliśmy "wtłoczeni" w prawicowo-narodowy obóz. Każdy wyraża swój patriotyzm w sposób dla siebie właściwy, my to zrobiliśmy przede wszystkim dla siebie, dla Krakowian, turystów (w tej kolejności).

Zapraszamy do galerii zdjęć... >>>

 
Jasełka w Węgrzcach - 12 stycznia 2013 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Tomisław Szeliga   
czwartek, 17 stycznia 2013 08:58

Dnia 12 stycznia 2013 w Węgrzcach odbyły się jasełka zorganizowane przez mieszkańców. Inicjatorem i pomysłodawcą był Jan Chodziński, reżyserował jasełka Krystian Gut. Podolski Regiment miał przyjemność wesprzeć przedstawienie wypożyczając stroje i sprzęt. Gościliśmy na premierze, przyjęci wyjątkowo wspaniale przez parafian. Po przedstawieniu oddaliśmy kilka salw honorowych a następnie udaliśmy się do "Starej Kuźni" gdzie czekał nas wspaniały poczęstunek.

Fot. z archiwum parafii pod wezwaniem Andrzeja Boboli w Węgrzcach

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 6
Nasi dobroczyńcy:


  


 

Nasi dobroczyńcy: