obraz27.gif
O nas... PDF Drukuj Email

STOWARZYSZENIE PODOLSKI REGIMENT ODPRZODOWY KRAKÓW

składa się z :

Chorągiew Piesza i Artyleria zwana :Podolski Regiment Odprzodowy Cracovia

i awangarda PRO-Chorągiew Jazdy Dawnej zwana : Małopolska Chorągiew Husarska

Podolski Regiment Odprzodowy (w skrócie PRO) jest pieszą i konną formacją rekonstrukcyjną.

Podolski Regiment Odprzodowy (PRO) jest organizacją założoną w Krakowie przez grupę ludzi zainteresowanych rekonstrukcją historyczną XVII wieku. Obecnie PRO liczy 40 członków. W skład naszego stowarzyszenia wchodzi grupa konna Małopolska Chorągiew Husarska. Szczególnym sentymentem darzymy Podole, historię ziemi podolskiej, wydarzenia, obyczaje i tradycje Kresów. W kręgu naszych rekonstrukcyjnych zainteresowań leży głównie rycerstwo, broń i barwa nasza oraz europejska z końca XVI i XVII wieku. Również nie jest nam obcy XV wiek i początki broni czarno prochowej. W naszej zbrojowni posiadamy 2 falkonety (armaty), muszkiety lontowe, szable oraz stroje polskiej szlachty, husarzy, pancernych, hajduków i artylerzystów. Posiadamy namioty historyczne i sprzęt obozowy. Działamy od 2007 roku , głownie w Małopolsce, bywamy na Węgrzech i na Słowacji. Współpracujemy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz z Muzeum Nadwiślański  Park Etnograficzny w Wygiełzowie. Nasze pokazy posiadają duża wartość edukacyjną gdyż prezentujemy wszystkie rodzaje XVII - wiecznego wojska  - jazda, piechota i artyleria.

 


 

 

Regimentarz Alfred – działalność rekonstrukcyjną rozpoczynałem w 2006 roku w Kieleckim Bractwie Artyleryjskim, następnie jako Regimentarz w tworzonym o autorskiej nazwie Podolskim Regimencie Odprzodowym. Dzięki poznaniu osób o podobnych zainteresowaniach w 2010 zarejestrowaliśmy Stowarzyszenie PRO. Tworzymy grupę rekonstrukcyjną która się rozwija, a my doskonalimy się militarnie i miło spędzamy wolne chwile oddając się pasji i zabawie. Moje zainteresowania wynikają z zamiłowania do historii i ulubionego XVII wieku, w tym szczególnie poznanie i odtwarzanie wydarzeń i obyczajów związanych z Kresami i Podolem. Gromadzę repliki broni, zbroje i stroje oraz biorę udział w rekonstrukcjach i pokazach tego okresu /oraz bombardier XV w/. Strzelam na wiwat z falkonetu, muszkietu lontowego i łuku, dodatkowo z broni czarnoprochowej do tarcz na zawodach i ćwiczę szermierkę. Fascynują mnie towarzysze pancerni i formacje kozackie. Należę do Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Historycznego i ROMB.

 


Chorąży Maciej - Roku Pańskiego 2009, tuż po wiosennych roztopach, stawiłem się do służby po kozacku w spieszonym (vis maior) poczcie Regimentarza Alfreda. Natenczas przyszło do sprawy ze Szwedem pod Karczówką gdzie wsparci przez klan Szeligów oraz inszych wolontarzy zadaliśmy heretykom bobu. Potem było jeszcze wiele pochodów, bitew i potyczek w których Regiment nasz siła dobrego dokazał. Tedy słuchajcie Waszmościanki i Waszmościowie co wam rzeknę - nie znajdziecie nigdzie w świecie lepszej kompaniji do szabli i do szklanicy jak w Podolskim Regimencie !


Puszkarz Waszmość Kazimierz
- Dlaczego? Moje pierwsze spotkanie z inscenizacją historyczną nastąpiło za sprawą mojego syna Tomisława. Pomagałem mu wykonać zbroje XVII w. W 2005 r. pojechałem z nim i moją szwagierką Anią na pierwszą inscenizację historyczną do Rawy Mazowieckiej. Zawsze lubiłem historie i archeologię. Klimat takich spotkań bardzo mi się spodobał. Jest to teraz moje hobby. Lubię rekonstruować broń historyczną, spędzać weekendy pod namiotami z tamtej epoki i w tamtym klimacie. Uczestnicząc w imprezach zapomina się o troskach dnia codziennego. Szyjąc stroje, wykonując broń i narzędzia z tamtych czasów wiele godzin spędza się w internecie, wertuje książki, zdobywa wiedzę o przebiegu wielu bitew. Poszerza to wiedzę historyczną, pozwala przenieść się w inne czasy.

Sarmata-Strażnik Norbertus-Longinus - Moja fascynacja XVII wiekiem wywodzi się od korzeni rodu Kielarów Herbu Poraj, Półkozic po kądzieli. Zawsze wiedziałem ze to epoka w której chciałbym żyć i bez wahania w ten czas bym się cofnął w czasie, zostawiając bez żalu obecne dlatego namiastką tego,  co niestety już nie powróci, są wyjazdy razem z innymi zapaleńcami, w których też tli się tęsknotą powrotu do przeszłości.                                                                                                                                                       


Szwed Filip
- Rekonstrukcją historyczną zainteresował mnie mój starszy brat Maciej. Kiedy dysponuje akurat wolnym czasem zaciągam się do Regimentu jako pikinier lub pomocnik puszkarza.

Cudzoziemiec Kuba - interesuje mnie odtwarzanie replik broni i sprzętu XVII i XV wieku. Szczególnym upodobaniem są dla mnie stroje autoramentu cudzoziemskiego. W inscenizacjach dodatkowo zajmuję się uwiecznianiem na zdjęciach scen bitewnych i obozowych spotkań Regimentu. Dodatkowo pomagam w transporcie sprzętu i broni oraz służę pomocą w razie kontuzji.

 


Puszkarz Piotr - interesują mnie armaty i strzelanie czarnoprochowe. Rekonstrukcjami historycznymi zajmuje się od kilku lat. Obecnie noszę strój puszkarza cudzoziemskiego. W Regimencie występuje przy obsłudze falkonetu wystawianego przez Regimentarza PRO. W razie potrzeby polecam swoje usługi wysokościowe i dostarczenie drewna na budowę obozowiska czy do ogniska.

Hajduk Marian -
miłośnik tradycji sarmackich i piechoty polsko –węgierskiej. Wojuje od kilku dobrych lat w Polszcze i w krajach ościennych.Znawca obyczajów, strojów i dawnej broni.

Ania Ciotusza Podstolina Przełożona Fraucymeru. Rozmiłowana w teatrze amatorskim , grająca swoje role profesjonalnie. Wciela się w damy dworu i fraucymeru księżnej Gryzeldy, strzela z pistoleciku, łuku…a i rwie się do armaty. Pięknie opowiada o dawnych czasach i strojach .

Waćpani Agata -
przygodę z rekonstrukcją rozpoczęła w PRO jako dama dworu księżnej Gryzeldy...i ozdoba fraucymeru PRO. Posiada liczne i drogie klejnoty i piękne suknie. W chwilach ciężkich terminów ochmistrzyni i pocieszycielka strapionych rycerzy. Nad podziw obrotna w zdobywaniu tkanin ze wschodu i zachodu, czym czasem przyprawia nas o zawrót głowy, bo aż takich zasobów pieniężnych /jak twierdzi Skarbnik/ w Regimencie nie posiadamy... by nabyć wszystkie wymarzone kreacje naszych dam...

 


Husarz Przemek -
Koniuszy podolski, rekonstruktor z pod poważnego znaku, rozmiłowany w tradycji i obyczajach XVII wieku. Husarz Małopolskiej Chorągwi dostojnie dosiadający jak i pieczołowicie dbający o swojego wierzchowca. Rycerz oddany sprawie wskrzeszania pamięci o chlubnych okresach Rzeczpospolitej ...

 


Husarz Grzegorz - Namiestnik husarski. Doskonały  jeździec, mistrz we władaniu kopią. Hodowca kilku koni. Sumienny i wytrwały w pokazach rekonstrukcyjnych, szczególnie ceniony za rzetelność i dyscypline oddziału. Rycerz szlachetny i prawy, często stawiany jako wzór cnót kawalerskich...


Oboźny Sławomir z Koziego Brodu - rozmiłowany w obyczajach XVII wieku, smakosz i biesiadnik wielki. Polubił strzelanie z pistolców, armat a i do szabli się sposobi. Ceniony organizator spotkań, zapobiegliwy i dbający o sprawy doczesne RegimentuOchmistrzyni Ula z Koziego Brodu - rozmiłowana w obyczajach XVII wieku, Ochmistrzyni i zacna niewiasta.

Dbająca by głód nie zaglądał w oczy nikomu z Regimentu. Pogodna i pracowita niewiasta, trudy i znoje wojowania

znosi dzielnie z uśmiechem. Raz nawet porwana na konia przez husarza nie robiła wrzasków i wołania o pomoc,

czym chyba zaniepokoiła dzielnego rycerza i odstawił ją niebawem do obozu.


Dragon Jarek - doskonały szermierz i artylerzysta, doświadczony żołnierz w wielu bitwach, bijatykach  i potyczkach. Bardzo przydatny w pokazach i  scenkach rodzajowych jako awanturnik, swawolnik i sięgający nie zawsze po to na co tylko on ma ochotę...


Waćpanna Marta - Krasawica i ozdoba Regimentu, dosiadająca dostojnie rumaka...a i z ptakiem /sokołem/ poznakomiona. Miłośniczka dzikiej przyrody i węży których kilka hoduje dla ozdoby i zabawy.Husarz Łukasz- dzielny kawaler, konno i pieszo wspiera MChH i PRO. Zacny i dostojny młodzieniec z pod poważnego znaku, będąc  stanu wolnego wzbudza zainteresowanie panienek i dam dworu... które na jego widok cicho  wzdychają.


Waćpani Ewa Olkuska - Zacna i dostojna dama dworu księżnej Gryzeldy, na balach urocza i kokieteryjna jak przystało na Ewę, czasem kusi nawet jabłkiem…Ma coś z Basieńki Wołodyjowskiej …i może z czasem będzie robić za Hajduczka mając na względzie swoje korzenie rodowe.Od wielu lat uczestniczy w rekonstrukcjach m.in na zamku w Gniewie, Pułtusku, Czocha i innych. Podziwia konie i rycerzy na nich siedzących. W razie potrzeby gotowa opatrzyć rany i pewnie pocieszyć utrudzonego wojaka...

 


Konrad Pancerny- wspiera  zbrojnie Regiment jako pancerny, dozbraja się i myśli jak tu zgromadzić nowe łupy wojenne, co by pokazać się strojnie i zasobnie swojej Pani.

Radek Łucznik konny- doskonale strzela z łuku w galopie. Medalista MŚ z Korei P.Konno wspiera Chorągiew Husarzy.


Monika Mohylanka - dama dworu księżnej Gryzeldy, wprowadzona do fraucymeru. Rozmiłowana w tańcach...mamy nadzieje że i w dworskich. Dodatkowo uwiecznia sceny batalistyczne i rodzajowe naszego Regimentu ...a szczególnie konie i naszego paradnego Strażnika...


Waćpani Kinga - dama dworu i ozdoba Fraucymeru,  poślubiona  naszemu dzielnemu  Konradowi.                             


Husarka Maria -

miłośniczka koni i jazdy XVII wiecznej i współczesnej. Szczególnie pięknie się prezentuje na koniu w dosiadzie damskim jak i męskim. Dzielnie uczestniczy w popisach husarskich wzbudzając podziw publiczności. ..i nawet samego Namiestnika.

 


Hajduk Mateusz - rekonstruktor i zapalony łucznik historyczny, szczególnie pomocny przy pokazach łuczniczych dla gawiedzi.

Pięknie gra i śpiewa stare pieśni rycerskie, czym chwyta za serce damy i rycerstwo głodne opowieści chwalebnych o naszych rycerzach znad kresowych stanic ...


Waćpanna Patrycja - nowa dama dworu, wsparcie dla Fraucymeru. Dodatkowo uwiecznia nasze dokonania na zdjęciach.

Hajduk Darek - piechota polsko-węgierska, ćwiczy szable i sposobi się do jazdy...

Hajduk Tomek - piechota polsko-węgierska, ćwiczy szable i siekierkę... na wiosnę też strzelanie z muszkietu..


Husarz Piotr - nowy członek Stowarzyszenia, choć ma najdalej, stara się uczestniczyć w działaniach naszej grupy.


Peter z Lubovli - rozmiłowany w naszej Marii....sposobi się do jazdy kozackiej...


Waćpanna Magda z Żywca - jazda petyhorska, wspiera czynnie chorągiew husarską...i sposobi się też do szabli.


imć Kazimierz /Kazio/ - srogi wachmistrz ale i zacny kompan, jazda konarska


Porucznik usarski Jacek - wspiera i dowodzi naszymi husarzami i pancernymi na pokazach rekonstrukcyjnych. Husarz Chorągwi Sandomierskiej. Znawca obyczajów rycerskich i ekspert od kopyt końskich i ich podkuwania. Dobrze znany w świecie hodowców koni.


Waćpanna Ewelina - dam dworu i ozdoba Fraucymeru.


Waćpani Barbara- wspiera Fraucymer i czeka na nowe wyzwania...


Lisowczyk Alex - ćwiczy szable i do falangi się rwie...


 

Hajduk Darek vel Pawełek - piechota polsko-węgierska

 


Hajduczek Kamila - panna rwąca się do bijatyki na szable, robiąca też za trefnisia.


Mateusz II zwany Robinem - pospolite ruszenie, znakomity łucznik, ćwiczy szablę i będzie bronił honoru jako harcownik.


Hajduk Łukasz II - piechota polsko-węgierska, przyuczany do strzelania z janczarki, ćwiczy szermierkę.

___________________________________________________________________________________________________________________________

CZŁONKOWIE  WSPIERAJĄCY

Regiment Piechoty Najemnej z Kielc

pod oberszterem Norbertem

oraz

Ułan Wowa – wspiera nas organizacyjnie w pokazach rekonstrukcyjnych. Będąc znanym w Krakowie i środowisku, jako zasłużony rekonstruktor, aktor, miłośnik koni, historii,  jazdy kawaleryjskiej i  ułanów,  pomaga nam w organizowaniu inscenizacji historycznych.Włodzimierz Wowa Brodecki.

Sarmata Piotr kasztelan na Tenczynku - rozmiłowany w obyczajach XVII wieku, wielki biesiadnik i pieśniarz, znawca napojów piwnych,  ceniony  piwowar ...

Waszmość Sebastian - wieloletni rekonstruktor i zapalony łucznik historyczny,  wspiera  nie tylko zbrojnie Regiment ale i czasem dobrym słowem.

i wspierający nas :

Aneta, Jarek, Marta, Przemek

 

Członkowie honorowi:


Hajduk Tomisz - współzałożyciel i członek Podolskiego Regimentu w latach 2010 - 2013, od jesieni 2013 członek honorowy PRO. Aktualnie zaangażowany we własny projekt rekonstrukcje.bielava.pl.


Waćpani Gloria - wieloletnia rekonstruktorka wspierająca Regiment nie tylko zbrojnie ale i grająca pięknie na różnych instrumentach historycznych. Pięknie też śpiewa pieśni kresowe, aż się łza nie jednemu w oku zakręci. Ostatnio myśli o przystąpieniu do grupy samoobrony.

Swą służbę w regimencie odbyli:Imć Morgan
w latach 2010-2011
Waćpani Lucja
w latach 2010-2013
Komes Jurko
w latach 2010-2013

Kawiarka Lucyna

w latach 2013-2017Hajduk Grzegorz
w latach 2010-2013

Waćpani Jagoda

w latach 2010-2013

Szkot Piotr

w latach 2010-2016

Sokolnik Artur

w latach 2014-2017


Szwed Andrzej

- przyjaciel Regimentu, zagorzały strzelec kulowy z broni lontowej muszkietu i pistoletu.

 

Szwed Szczepan

- znawca broni dawnej, organizator zawodów strzeleckich z broni cp.


Wojak Lucek

- wspiera nasze formacje bombardierów pod Grunwaldem razem z giermkami, dodatkowo rekonstruktor okresu II WŚ.


Giermek Adrian Giermek Wojtek Szwed Wojtek

- znawca broni cp , doskonały strzelec kulowy, rusznikarz.

Cudzoziemiec Krzysztof


Rycerz Tomasz
 

Poprawiony: wtorek, 12 września 2017 08:16
 
Nasi dobroczyńcy:


  


 

Nasi dobroczyńcy: